Prof. Gad Yair's Blog?סוציולוג השלום המהולל הוא ניאו נאצי
Bookmark and Share

בעוד אנו ספונים בימים של שואה וזיכרון, האקדמיה הנורבגית שצפה וקצפה כנגד הסוציולוג הנודע יוהאן גאלטונג, שהכריז כי "היהודים שולטים ב-96% מאמצעי התקשורת בעולם" וכי התקשורת האמריקנית מוטה לטובת ישראל. במהלך הריאיון בעיתון "ההומניסט" גם הציע גאלטונג לאנשים לקרוא את "הפרוטוקולים של זקני ציון" (ראה באנגלית). הפרוטוקולים, כך אמר, מציעים הסבר משכנע בדבר שליטתם של היהודים בעולם וראוי לקוראם בכדי לדעת את האמת. הסערה באוסלו חשפה כי אמירה זו של גאלטונג לא נאמרה לראשונה, וכי מזה זמן הוא מעלה בהרצאותיו את הפרוטוקולים ואת שליטת היהודים בעולם. למעשה, את דבריו ביסס גאלטונג על פרסומים באתר הניאו-נאצי "החלוץ הלאומי", ששימש בעבר את רבי הטבחים בריוויק ומקווי בהצדקת פעולות הטרור שלהם. פתחתי את האתר ומיד הופיע בו: "זה נכון, היהודים הרגו מיליוני סלאבים" ובכתבה הראשית הופיעה ביקורת כנגד ועדת פרס הנובל על שהיא מעניקה יותר מדי פרסים ליהודים ("ההטיה היהודית בפרסי הנובל").

אך מי זה גאלטונג הזה, תשאלו, ולמה זה מפתיע שיש עוד ניאו-נאצי בעולם? אז הנה ההפתעה: פרופ' יוהאן גאלטונג הוא איש השלום ב-ה' הידיעה. הוא ישב בעלומיו בכלא למען השלום, ולאחר לימודי מתימטיקה וסוציולוגיה הוא המציא את התחום האקדמי המכונה "לימודי שלום ויישוב סכסוכים." הוא היה הראשון שכיהן בקתדרה ללימודי שלום, העורך הראשון של כתב-עת שעסק בחקר השלום, מי שעמד בראש מכון אוניברסיטאי לחקר השלום ולימים גם מי שהקים את אוניברסיטת "טראנסנד", שמתמחה בהשכנת שלום ויישוב סכסוכים. הוא חבר האקדמיה הנורבגית למדעים ואמנויות, יקיר המפלגה הירוקה, זוכה בפרס נובל החלופי לזכויות אדם וכן בפרסים רבים ובתארי כבוד מאוניברסיטאות בכל העולם. עיון בקורות החיים שלו גם מגלה את אחד החוקרים הפוריים ביותר במדעי החברה, עם למעלה מאלף פרסומים וכעשרים אלף ציטוטים לעבודותיו. על-פי כל קריטריון ציבורי ואקדמי, פרופ' גאלטונג היה עד עתה איש ראוי ומוערך ובדין. אם היה צריך לסמוך על שוחר-שלום כלשהו בעולם הזה, היה זה על הסוציולוג הנורבגי יוהאן גאלטונג.

רקע זה נותן פשר לתדהמה שאחזה את האקדמיה הנורבגית למשמע דבריו. זו אותה תדהמה שחולל הרוצח בריוויק באוסלוהמסמלת עבור רבים בעולם את עיר השלוםכאשר לפני פחות משנה ביצע טבח בעשרות ילדים חפים מפשע. כיצד יכול להיות, שואלים כעת אנשי אקדמיה בנורבגיה, שהאיש שוחר השלום הזה סומך דבריו על פרסומים ניאו-נאציים ומפיץ את רעיונותיהם בהרצאות, בראיונות ובכתובים? האם גם הוא, כמו בריוויק, אומר שלום במועל-יד? אך האם יש על מה להיות מופתע? בדיקה מעמיקה יותר מגלה כי תפיסותיו הניאו-נאציות של גאלטונג אינן חדשות. הנה, בהרצאתו במכון לחקר השלום והצדק בסן-דייגו, כבר ב-2010, הצהיר גאלטונגבאופן מנומק יותר מגינתר גראסכי "הקשר בין היהדות לנצרות בארה"ב הוא בעיית המפתח בימינו" וכי ישראל מאיימת על ארה"ב שהיא תחשוף את מעלליה כלפי האינדיאנים. בשל הסחיטה הישראלית, שתי האימפריות הללו שולטות בצוותא בעולם, כשהגדולה נשלטת על-ידי הקטנה. למעשה, מדבריו משתמע – ללא התפלפלות מתחכמתכי התנועה הציונית מבקשת לשלוט בעולם לטובת 13 מיליון היהודים בו, וכי היא עושה כן באמצעות השליטה הסחטנית בארה"ב.

כאשר נשאל עורך כתב העת "ההומניסט" מדוע החליט לפרסם את דבריו של גאלטונג הוא ציין כי היה חשוב לו להצביע על קיומם של רעיונות מסוכנים מעין אלה בנורבגיה. ואכן, חשיבות האירוע אינה נוגעת לשאלה מה יעשה אלי ישי עם גאלטונג. השאלות הגדולה הן: מה אירופה מרשה לעצמה להשמיע כעת? האם אירופה הרחיבה מחדש את טווח הרעיונות הלגיטימיים והאם היא רואה את השימוש בטקסטים אנטישמיים כמו "הפרוטוקולים" חלק משיח האמת הנאור שלה? האם, כמו שמסתמן בצרפת, הרעיונות הללו יחלו לגייס תחתם צלבים, תומכים ומפלגה? והאם גאלטונג שוחר השלום ורעיונות "מאבקי" שלו ילבשו מחדש את גלימת הברזל ומגלב המשטרה?

אז מה הוא גאלטונג, שואלים כעת בנורבגיה. סוציולוג נאור החותר לשלום או קוויזלינג ויקינגי המחרחר שנאות? מה שבטוח, אומר הישראלי, עוד שוחר שלום כזה ואבדנו.

להלן האיור מהאתר שעליו נסמך גאלטונג:

http://i46.tinypic.com/344qvtk.jpg

1
Anonymous
15-May-2016, 5:21
Now that's sutbel! Great to hear from you.

2
Anonymous
29-Apr-2012, 1:11
can't understand your 'hishtalchut' in the Norwegian press. or Europe. the Humanist is raising awareness to the extreme ideologies and you ask whether this is a free pass & enlarged the spectrum of the legitimate ideas. Don't know what happened to Dr. Galtung. if this it true it is both sad and frightening. unfortunately, we have Galtungs of our own here in Israel. shavua tov. -m

3
28-Apr-2012, 16:16
http://www.the7eye.org.il/InternationalEye/Pages/article3720.aspx

4
28-Apr-2012, 15:32
ממנחם הופנונג: גדי שלום אני מופתע מאד מהסיפור הנוכחי, כיוון שאני מכיר היטב את בנו של יוהאן גלטונג, פרדריק גאלטונג. פרדריק חי בישראל בשנים 2004-2006 והיה נשוי (יתכן כי זה גם המצב כיום) לאשה ישראלית. הוא המייסד ועומד בראש ארגון שנקרא TIRI שהסניף הירושלמי שלו מצוי כמה עשרות מטרים מעל לפלאפל שממול למעונות אידלסון בהר הצופים. הארגון חותר להגברת השקיפות והפחתת השחיתות בעולם והוא מקיים מערך שלם של השתלמויות סביב העולם. בזמנו סייעתי לפרדריק ולארגון בצעדיהם הראשונים בירושלים ולעתים אני עדיין מחליף מיילים עם פרדריק. תוכל לקרוא על TIRI באתר הבית של הארגון. http://www.tiri.org/ לאור הרקע הזה, אני בהחלט מופתע מההשלתחות של האב. אתה בהחלט רשאי לחלוק את המידע מעלה עם מי שתחפוץ מנחם Prof. Menachem Hofnung Herbert Samuel Chair in Political Science Department of Political Science The Hebrew University of Jerusalem Jerusalem 91905 <msmh@mscc.huji.ac.il

5
Anonymous
28-Apr-2012, 15:24
גד זה מראה שגם אדם חכם וחושב יכול להיות אידיוט מושלם

6
Anonymous
26-Apr-2012, 13:37
אני כתבתי את ההערה הראשונה ואינני אנונימית שמי עפרה שי ואני גרה בהרצליה

7
Anonymous
26-Apr-2012, 13:36
תודה לך גד יאיר אין ספק שצריך להיות מודעים לאנשים כאלה ולטפל בנושא עכשיו ומיד

Leave a comment: